Ako si vzbrať matrac

Neviete, ako si vybrať pre Vás ten správny matrac ?

Prečítajte si niekoľko rád, ktoré Vám to uľahčia.

IDEÁLNY MATRAC

Väčšina našej populácie trpí problémami s chrbticou, príčinou môže byť sedavý spôsob života, ale aj nevhodná tvrdosť matracov. Tvrdosť matraca patrí medzi najdôležitejšie faktory pri výbere matraca.

Taktiež záleží na tom, na akom matraci je človek zvyknutý spať. Dobrý matrac by mal správne rozložiť váhu tela a mal by byť dostatočne pevný, no nie príliš tvrdý. Ideálny matrac by mal podporovať chrbticu v prirodzenom tvare. Kvalitný matrac je pod bedrovou časťou chrbtice tuhší a v oblasti ramien mäkší. Matrac by mal byť dostatočne priedušný a mal by taktiež udržiavať správnu teplotu tela. Priemerný človek strávi v posteli tretinu svojho života, tak prečo si ju nevychutnať na kvalitných matracoch a predísť tak možným problémom s chrbticou. Bez bolesti je človek šťastnejší a tým aj v menšom strese, ktorý môže zapríčiňovať rôzne iné ochorenia.

VÁHA POUŽÍVATEĽA

Vaša váha je pri výbere matraca hlavným ukazovateľom.
Pri výbere matraca sa ľudia s nižšou váhou zvyčajne rozhodujú pre mäkší matrac ako ľudia s vyššou váhou. Ľudia, ktorí majú problémy s chrbticou dávajú prednosť skôr tvrdšiemu matracu. Každý matrac by mal mať označenie do akej váhovej kategórie je odporúčaný, no často je to vecou kompromisu a pocitu človeka. Medzi tvrdšie matrace sa radia matrace zo studených pien a sendvičové matrace bez použitia pamäťovej peny. K mäkším matracom zaraďujeme latexové matrace, o niečo tuhšie sú matrace z PUR peny. Dobré je, ak je matrac tvorený jadrom z kokosového vlákna. Kokosové vlákno lepšie prevzdušní matrac a taktiež lepšie rozloží váhu tela.

MATRACE SO ZÓNAMI TVRDOSTI

Väčšina matracov sa vyznačuje premenlivou tvrdosťou, čím sú vytvárané podmienky pre správne držanie chrbtice. Je to ideálne pre celkové uvoľnenie a regeneráciu tela pri spánku. Takéto matrace zohľadňujú hmotnosť človeka a tým sa lepšie prispôsobia krivkám Vášho tela. Pri polohe na boku tak ostáva os chrbtice rovná, pri ležaní na chrbte je vo svojom prirodzenom fyziologicky zakrivenom tvare. Pri správnej polohe Vášho tela tak dochádza nielen k uvoľneniu svalstva, ale aj odpočinku kostrovej stavby tela. Pri uvoľnení medziobratlových kĺbov, väzov a platničiek dochádza k odpočinku nervového systému a prirodzenej regenerácie vnútorných orgánov. Dôležité je, aby bol Váš matrac aj dostatočne elastický čím sa lepšie prispôsobí polohe tela.

Matrace so zónami tvrdosti

3 zóny - s vystuženým stredom matrace pôsobí optimálne na oporu chrbtice a celý matrac sa tak skvelo prispôsobí tvaru Vášho tela.
5 zón - s rôznou tuhosťou poskytuje ideálne rozloženie váhy s vysokým komfortom ležania.
7 zón - napomáha relaxácií chrbtového svalstva, podporuje ideálne prekrvenie svalstva a pokožky v priebehu spánku.

ROZMER MATRACA

Pre pohodlný spánok si zvoľte dostatočne veľkú posteľ. Dĺžka postele by mala presahovať výšku postavy minimálne o 25 cm, ideálna šírka lôžka je 90 cm, pre dvoj-lôžko minimálne 160 cm. Veľkosť matraca musí zodpovedať vnútorným rozmerom postele. Výška postele by mala byť aj s matracom 45 až 55 cm.
Pri vysokých matracoch je potrebné zohľadniť veľkosť prestieradla, pretože nie všetky prestieradlá sú vyrábané pre vysoké matrace. Pri matracoch do výšky 20 cm by nemal byť problém, matrace nad výšku 20 cm už môžu byť dosť vysoké a prestieradlo Vám nemusí dostatočne obopnúť matrac.
Ak chcete matrac pre dvojposteľ je lepšie vybrať si dva menšie, ako jeden veľký (napr. namiesto jedného matraca 180 x 200 si vyberiete dva matrace s rozmerom 90 x 200 ). Uľahčíte tak manipuláciu s matracmi či už pri otáčaní, vyzliekaní alebo praní poťahov. Môžete si zvoliť aj dva rozličné druhy matracov, každý podľa individuálnych potrieb používateľa. Dôležité však je, aby boli výšky oboch matracov rovnaké.

Rozmer matraca

Upevnenie matraca

Matrac by mal byť dostatočne fixovaný v posteli, aby sa nepohyboval. Ideálne sú bočnice postele, ktoré zabraňujú pohybu matraca. Odporúča sa zapustiť spodnú hranu matraca najmenej 5 cm pod hornú hranu bočnice. Matrac by mal byť položený na priedušnom a dostatočne pevnom podklade. Ideálne sú lamelové rošty, ktoré sú vhodné takmer na všetky typy matracov, okrem pružinových. Správny lamelový rošt podporí ortopedické vlastnosti matraca. Môžete sa rozhodnúť pre pevný, alebo polohovateľný lamelový rošt, no nie všetky matrace sú vhodné na polohovateľné rošty.

TYPY ROŠTOV

Matrace je najlepšie položiť na vhodný lamelový rošt, ktorý zaručí dobré odvetrávanie matraca a taktiež podporí jeho ortopedické vlastnosti. Je niekoľko druhov lamelových roštov, pevné, polohovateľné a rošty s možnosťou regulovania tuhosti v rôznych zónach podľa potreby. Kvalitný rošt zaručuje najlepšiu variantu uloženia matraca z ortopedického a zdravotného hľadiska, taktiež predĺži životnosť matraca.
Pružinové matrace je vhodné umiestniť na posteľ s pevnou doskou alebo pevným roštom, kde medzery nepresiahnu 4 cm. Všetky ostatné matrace je vhodné položiť na lamelový rošt. Pre ľudí, ktorí sú dlhodobo ležiaci sú vhodné polohovateľné rošty (ručné, alebo elektrické).

Typy roštov

HYGIENA MATRACA

Je dôležité, aby bol matrac dostatočne priedušný a taktiež aby bol položený na priedušnom podlkade, ktorý zaručí dobré vetranie matraca. Matrace je ideálne otáčať, aby sa využívali obe plochy matraca, znížite tak opotrebenie (preležanie). Je dobré ak má matrac odzipsovateľný poťah, môžete ho vyprať, prípadne vyprášiť. Prikrývanie postele prehozmi sa neodporúča, obmedzuje sa tak odvetrávanie matraca. Je vhodné ak sa prikrývky (periny) rozložia na čo najväčšiu plochu, aby sa vyvetrali. V teplom a vlhkom prostredí sa najlepšie darí alergénom ako sú roztoče. Nezabúdajte na dostatočné vetranie spálne a prísun čerstvého vzduchu. Nie je dobré spať v príliš vyhriatej spálni.
Hygienické prostredie Vám môže zabezpečiť aj samostatný matracový chránič. Ideálna teplota prania na zničenie väčšiny alergénov typu roztočov je okolo 60°C.

Hygiena matraca

MATERIÁLY NA VÝROBU MATRACOV

LATEX

LATEX

Latexová pena sa vyrába z kaučukového mlieka. Ide o tradičný materiál, ktorý sa už dlhé roky používa na výrobu tých najkvalitnejších matracov. Medzi hlavné atribúty patrí vysoká hustota 55-85 kg na m3, systém PHYSIO so 7 zónami tvrdosti a superelastickosť. Latex neabsorbuje prach, je antibakteriálny. Vďaka úprave AIRY FORM je matrac s použitím latexovej peny veľmi vzdušný a výborne odvádza vlhkosť, a tak Vám zaručuje najvyšší komfort a čisté prostredie pre Váš spánok.

TAŠTIČKOVÁ PRUŽINA

TAŠTIČKOVÁ PRUŽINA

Predstavuje systém husto osadených jemnejších pružiniek zabalených do taštičiek z textílie. Spojenie jednotlivých taštičiek je dokonalejšie ako u pružín Bonell, každá pružinka pracuje nezávisle od ostatných, preto máte na takomto matraci istotu, že sa prispôsobí Vášmu telu lepšie ako čokoľvek iné. Matrac s rozmermi 200/90 cm obsahuje približne 400 ks pružiniek. Taštičkové pružiny sú logickým výsledkom zdokonaľovania pružinovího jadra, ktoré je už dlho osvedčenou kvalitou pre zdravý spánok. Napriek tomu, že pružinky sú samostatne jemnejšie, ako celok sú veľmi odolné.

PRUŽINA BONELL

PRUŽINA BONELL

Pružiny Bonell, ktoré používame v našich matracoch, majú priemer drôtu štandardne 2,4 mm a sú to najlepšie čo v tejto kategórii matracov existuje. V matraci s rozmerom 200/90 cm je ich približne 200 ks, sú vzájomne prepojené a vďaka tomu Vám zabezpečia rovnakú tvrdosť matraca počas dlhej doby. Poskytujú veľmi dobrú oporu chrbtici. Či už ležíte na chrbte alebo na boku, vždy sa Vám správne prispôsobia. Spolu s komfortnou vrstvou uloženou na pružinovom jadre máte u nás na výber niekoľko typov matracov, podľa typu komfortnej vrstvy.

BYGREEN PENA

BYGREEN PENA

Moderná, ekologická tzv. Econatur pena s prísadami prírodných olejov s veľmi dobrými elastickými vlastnosťami, dlhou životnosťou a vysokou hustotou 35-40 kg/m3. Umožňuje zdravý odpočinok v kontakte s prírodnými prvkami, ktoré sú schopné znížiť stres. Pomáha získať fyzickú i duševnú pohodu. Bygreen pena, to je to pravé pohodlie. Kto oddychuje na Bygreen pene, prežíva pocit úplneho relaxu. Je vyrobená z nových zmesí pochádzajúcich z rastlinných výťažkov. Vďaka vysokej elasticite udržuje telo v správnej polohe a odoláva deformáciám. Vďaka úprave AIRY FORM sa pena Bygreen vyznačuje tiež vysokou vzdušnosťou, čím zabraňuje tvorbe plesní, výskytu molí a baktérií a Vaše telo tak oddychuje v čistých a hygienických podmienkach.

MEF VISCO PENA

MEF VISCO PENA

Memory - pamäťová pena má výnimočnú schopnosť reagovať na teplo a tlak vytvorený telom. Na miestach najväčšieho tlaku tela na matrac s memory penou sa zvyšuje tepolota, matrac mäkne a dokáže sa veľmi dobre prispôsobiť nielen chrbtici, ale podporiť tak správnu polohu celého tela. Hustota 50-60 kg/m3 a superelastické vlastnosti sú zárukou komfortu a dlahej životnosti.

PUR PENA

PUR PENA

A) Classic PUR - pena, ktorá patrí medzi základné materiály pri výrobe matracov. Svojou štruktúrou spĺňa štandardné požiadavky na matrac. K výrobe sa využíva nižšia i stredná hustota.

B) Vitapiu PUR - pena vysokej hustoty a kvality. Materiál, ktorý sa využíva k výrobe matracov s dlhou životnosťou a vyššími parametrami.

HR PENA

HR PENA

HR pena - studená pena s veľmi odbrými elastickými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Vďaka hustote 35-50 kg/m3 si dlhšie zachová svoju kvalitu a pružnosť. Zároveň, pri výrobe HR peny sú použité technológie, ktoré zabezpečujú vysokú vzdušnosť matraca.

EUCALYPTO PENA

EUCALYPTO PENA

Najnovší materiál z radu HR pien. Produkt, v ktorom sa kombinuje skúsenosť, kvalita materiálu a sila prírody. Úplne rešpektuje telo a prírodu a stará sa o blaho užívateľa. Zachováva si svoju pôvodnú pružnosť, bráni šíreniu baktérií a roztočov. Bola navrhnutá v súlade so špecifickými požiadavkami zameranými na fyzické a duševné vlastnosti užívateľov, rešpektujúc tvar a rovnomerné rozloženie tela na matraci.

AIRYLATTEX

AIRYLATTEX

Unikátne spojenie HR peny a latexu. Airylattex má vysokú tuhosť a primeranú pružnosť, preto matrace z tohto materiálu majú dlhú životnosť. Perforáciou sa dosahuje vysoká priedušnosť a tri zóny tvrdosti slúžia na to, aby sa matrac dokázal lepšie prispôsobiť telo. Ideálny do kombinácie s kokosovou platňou v strede, čím sa ešte vylepšia ortopedické vlastnosti a životnosť matraca.

POLARGELFOAM

POLARGELFOAM

PolarGelfoam je mimoriadne efektívna pena pre komfortný a svieži pocit na matraci. Má vynikajúcu cirkuláciu vzduchu, vysoký stupeň elastickosti, schopnosť regulovať teplotu a tiež modernú trojrozmernú štruktúru.